Նոան նոր հարձակվող ունի Մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը չի մասնակցի Աշխարհի գավաթի հենացատկ մարզագործիքի ընտրական փուլին. Մարմնամարզության ֆեդերացիա Ալվարեսը 2026 թվականի Աշխարհի առաջնությունից հետո կտեղափոխվի «Բարսելոնա» Ո՞վ է Լեոնարդո դա Վինչին. նկարի՞չ, ինժենե՞ր, թե՞ գյուտարար (ֆոտոշարք) Օլիմպիական խաղերի 13-րդ օր․ ոսկե մեդալ կանանց գեղասահքում Ավտոարտադրողները բախվել են էլեկտրամոբիլների (EV) շուկայի դաժան իրականությանը Իսակովի պողոտայում ավտոմեքենա է այրվել Օբաման բացահայտել է գաղտնիքը՝ հայտարարելով այլմոլորակայինների գոյության մասին․ Թրամփ Էփշթեյնի զոհերը 35 միլիոն դոլար կստանան Օլիմպիական խաղերի մեդալային ոչ պաշտոնական հաշվարկի առաջատարը մնում է Նորվեգիան Սարգիս Մանուկյանը լրացրել է իր առաջին գրոսմայստերի նորման Թիկնիզյանը մասնակցել է Լիլի դեմ հաղթական խաղին
Նոան նոր հարձակվող ունիՄարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը չի մասնակցի Աշխարհի գավաթի հենացատկ մարզագործիքի ընտրական փուլին. Մարմնամարզության ֆեդերացիաԱլվարեսը 2026 թվականի Աշխարհի առաջնությունից հետո կտեղափոխվի «Բարսելոնա»Ո՞վ է Լեոնարդո դա Վինչին. նկարի՞չ, ինժենե՞ր, թե՞ գյուտարար (ֆոտոշարք)Օլիմպիական խաղերի 13-րդ օր․ ոսկե մեդալ կանանց գեղասահքումԱվտոարտադրողները բախվել են էլեկտրամոբիլների (EV) շուկայի դաժան իրականությանըԻսակովի պողոտայում ավտոմեքենա է այրվել Օբաման բացահայտել է գաղտնիքը՝ հայտարարելով այլմոլորակայինների գոյության մասին․ ԹրամփԷփշթեյնի զոհերը 35 միլիոն դոլար կստանանՕլիմպիական խաղերի մեդալային ոչ պաշտոնական հաշվարկի առաջատարը մնում է ՆորվեգիանՍարգիս Մանուկյանը լրացրել է իր առաջին գրոսմայստերի նորմանԹիկնիզյանը մասնակցել է Լիլի դեմ հաղթական խաղինԱստրախանի մարզում փոխնախարարը «մահացել» է՝ քրեական պատասխանատվությունից խուսափելու համարԻսակով-Արշակունյաց ճանապարհի կառուցման համար ևս 5 գույք կճանաչվի հանրության գերակա շահ. Թրամփը հրամայել է գաղտանզերծել այլմոլորակային կյանքին վերաբերվող փաստաթղթերըԱջափնյակում կրակոցների գործով մեկ անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվելՌԴ տարածքում խոցել են 149 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքՃապոնիայի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ՝ լուծել տարածքային խնդիրը և կնքել հաշտության պայմանագիրՀայաստանում նկատվում է սուր շնչառական վարակների ակտիվացում. «Հերացի վերլուծական» կենտրոնԱյնտեղ, որտեղ առանց բիտումի փոսալցում է արվել, կքանդվեն շինարարի հաշվին. փոխքաղաքապետԲայկալում զբոսաշրջիկներ տեղափոխող ավտոմեքենա է խորտակվելՀայաստանն ակնկալում է ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնել Հունաստանի հետ հարաբերություններըՊեսկովը հերքել է Ժնևում հաջորդ փուլի բանակցությունների մասին տեղեկությունըԼավրովն ու Արաղչին հեռախոսազրույց են ունեցելԿԳՄՍ  նախարարությունը հերքել է շրջանառվող լուրերը Հայաստանում 231 դպրոցի փակվելու մասինՀունգարիան սկսել է օգտագործել ռազմավարական նավթի պաշարներըՊեկինը Մոսկվային մեծ քանակությամբ ԱԹՍ-ներ է մատակարարում անսպասելի երկրի միջոցով. BloombergՖորսմաժորային իրավիճակում տվել ենք հրատապ լուծումներ. ՓամբուխչյանԲելառուսում դժգոհ են. ԱԳ նախարարին ամերիկյան կողմը վիզա չի տրամադրելՄերձավանում խուզարկություններ են կատարվում. «Հետք»Հովիկ Աբրահամյանի դուստրն ու փեսան հրավիրվել են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն. ՀետքՖրանսիայի նախագահը մայիսի 4-ին կայցելի ՀայաստանԵվրոպոլում Հայաստանի կողմից կապի սպա կնշանակվի․ Արփինե Սարգսյանն ընդունել է Վասիլիս ՄարագոսինՏավուշի համայնքային ոստիկանները 68-ամյա տղամարդու տանը ինքնաձիգներ և փամփուշտներ են հայտնաբերելԽնդիրների լուծման բանաձևը մեկն է՝ խաղաղությունը. Վահագն ԽաչատուրյանԱբովյանի համայնքային կոմունալ տնտեսության պաշտոնյան դատապարտյալի օգտին ապօրինի գործողության դիմաց կաշառք է ստացել. նախաքննությունն ավարտվել էՃապոնիայի խորհրդարանի քննարկման է ներկայացվել պատմության մեջ ամենամեծ պետբյուջեի նախագծըԼոնդոնը թույլ չի տա օգտագործել Հնդկական օվկիանոսում գտնվող բազաները Իրանին հարվածելու համարՀաշվի առնելով իմ կարգավիճակը՝ ներքաղաքական հարցերում ակտիվ չեմ. ՀՀ նախագահՈղջ Հայաստանը կարող է հպարտանալ այս տղաներով․ Սանդրո ՊերկովիչՌուսաստանը մեծացնում է միջուկային տրիադայի մարտական ​​հնարավորություններըԶելենսկին հույս ունի զարգացնել պաշտպանական համագործակցությունը Ճապոնիայի հետԺողովրդավարությունը պաշտպանության նոր գործիքների կարիք ունիԱՄՆ-ը վերջին 2 տարում ավելի քան 40 անգամ կրճատել է Կիևին տրամադրվող օգնությունըԹրամփը կցանկանար Ռուսաստանին և Չինաստանին տեսնել Խաղաղության խորհրդի կազմում«Ավրորա» մարդասիրական հիմնադրամը խստորեն դատապարտել է Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռըՍյունիքի մարզի Մեղրի համայնքին է վերադարձվել ընդհանուր շուրջ 3.15 հա մակերեսով 6 հողամաս. Դատախազության վճիռները մտել են օրինական ուժի մեջԹեհրանը «վճռական» կպատասխանի ԱՄՆ ագրեսիային. ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցԿԳՄՍ նախարարն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, հետևել աշխատանքներինԵրաժշտական երեկո նվիրված Էդվարդ Միրզոյանի ծննդյան 105-ամյակին
Բիզնես
Իսակով-Արշակունյաց ճանապարհի կառուցման համար ևս 5 գույք կճանաչվի հանրության գերակա շահ.
Իսակով և Արշակունյաց պողոտաների միացումն ապահովող ճանապարհի կառուցման նպատակով Տարածքային կառավարման նախարարությունը մի շարք գույքերի նկատմամբ հանրության գերակա շահ ճանաչելու մասին կառավարության որոշման նախագիծ է ներկայացրել քննարկման: Այն վերաբերում է  սեփականության իրավունքով քաղաքացիներին պատկանող 5 միավոր անշարժ գույքերին, որոնք գտնվում են Կաշեգործների փողոցում և Իսակովի պողոտայում:
Երևան քաղաքի գլխավոր հատակագծով նախատեսվում է Իսակով և Արշակունյաց պողոտաների միացումն ապահովող ճանապարհի կառուցման աշխատանքներ: Ճանապարհահատվածի կառուցման համար Հայաստանի և Ասիական զարգացման բանկի միջև 2023թ. նոյեմբերի 27-ին ստորագրվել է վարկային համաձայնագիր: Ծրագիրն իրականացնելու համար հատկացվել է 85.67 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որից 20,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար նախատեսվել է պետական ֆինանսավորմամբ:
Համաձայնագրով նախատեսված ծրագրի իրականացման ժամկետը 4 տարի է, ավարտը՝ 2028թ. մարտի 30-ին։ Ծրագիրն իրականացվում է Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՀՈԱԿ-ի կողմից:
2014թ-ին Երևանի քաղաքապետարանն ավարտել է Մոնթե Մելքոնյան փողոցի շինարարական աշխատանքները և այն հանձնել է շահագործման (Իսակով – Լենինգրադյան ճանապարհ): Ըստ նախագծի հիմնավորումների՝ այս փողոցի տրամաբանական շարունակությունը Իսակով-Արշակունյաց ճանապարհահատվածն է, որը հանդիսանում է Լենինգրադյան փողոց–Ծովակալ Իսակովի պողոտա կառուցված ավտոմայրուղու շարունակությունը և անցնելով նախատեսվող «Դաունթաուն Երևան» (Նորագյուղ) նախագծային թաղամասի միջով  և Հրազդան գետի վրայով` միանում է Արշակունյաց պողոտային: Ակնկալվում է, որ 2026 թ. գարնանը կմեկնարկեն շինարարական աշխատանքները։
ՏԿԵՆ-ի ներկայացրած հիմնավորումներում՝ ճանապարհահատվածի կառուցման արդյունքում էապես կնվազի Երևան քաղաքի Հաղթանակի կամրջի, Արգիշտի-Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցների, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ-Արշակունյաց պողոտա խաչմերուկների ծանրաբեռնվածությունը, ինչի արդյունքում էապես կկրճատվի երթևեկության տևողությունը և կնվազեն խցանումները:
Ծրագրի իրականացման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը պատրաստ են, շինարարության թույլտվությունը ստացված է: Նախագիծը ներառում է Իսակով պողոտայի վրա առկա ճանապարհային հանգույցի անհրաժեշտ թևերի կառուցում՝ ապահովվելու է մուտք դեպի Նորագյուղ թաղամաս, Հրազդան գետի վրա 269մ երկարությամբ երկաթբետոնե հեծաններով կամուրջ: Արշակունյաց պողոտայում կառուցվելու է թունելային անցմամբ և շրջանաձև երթևեկությամբ ճանապարհային հանգույց: Հիմնական ճանապարհի երկարությունը 1.86 կմ է (իջատեղերով՝ 6.57 կմ): Ճանապարհը հիմնականում բաղկացած է 6 երթևեկելի գոտուց, որտեղ ճանապարհի երևեկելի հատվածի լայնությունը կազմում է 24.5 մ:
Կառավարությունը 2023 թվականի օգոստոսի 11-ին ընդունել է «Երևան քաղաքի Ծովակալ Իսակովի պողոտա-Արշակունյանց պողոտա ճանապարհահատվածում առկա գույքերի նկատմամբ հանրության գերակա շահ ճանաչելու մասին» թիվ 1357-Ն որոշումը, որում  ներառվել են 21 (քսանմեկ) ֆիզիկական և 6 (վեց) իրավաբանական անձանց պատկանող թվով անշարժ գույքեր (ընդամենը՝ 27 միավոր)։ Նշված անձանց հետ գույքերի օտարման գործընթացն ընթանում է օրենսդրությամբ սահմանված կարգով: Սակայն, նշված գործընթացի հետ մեկտեղ, տվյալների բազայի ուսումնասիրման և տեղում օտարման գործընթացի իրականացման ընթացքում պարզվել է, որ առկա են գույքեր, որոնք չեն ներառվել վերը նշված որոշման մեջ, ինչն էլ նոր որոշում կայացնելու անհրաժեծտություն է առաջացրել:
«Հետք»