Ադրբեջանը հաջողությամբ կառուցում է դեպի Հայաստան և Թուրքիա տանող երկաթգիծը
«Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ն հաջողությամբ շարունակում է նոր երկաթգծի շինարարությունը Ադրբեջանի Հանրապետության կազմում գտնվող Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունում: Նախատեսվում է վերակառուցել 10 կայարան 194,1 կիլոմետր երկարությամբ երկաթգծի երկայնքով և կառուցել 814 ինժեներական կառույց, այդ թվում՝ 29 կամուրջ, 4 թունել և 12 պատկերասրահ: Նախագծային և շինարարական աշխատանքների առաջին փուլը, որը մեկնարկել է անցյալ տարվա վերջին, ընդգրկում է Սալամմյալիկը, Օրդուբադը, Ազան և Ջուլֆան:
«Այս երկաթուղային գիծը, որը միանում է «Զանգեզուրի միջանցքին», կապահովի ինչպես Ադրբեջանի հիմնական մասի ուղիղ ցամաքային կապը Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ, այնպես էլ հասանելիություն դեպի թուրքական, հայկական և եվրոպական շուկաներ: Այն հանդիսանում է «Միջին միջանցքի» կարևոր հատված և նոր տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցության մաս, որը Օրդուբադում՝ Հայաստանի հետ սահմանին, միանում է TRIPP երթուղուն», հայտնում է Caliber.az-ը: