Ուիթքոֆը հայտարարել է ժնևյան եռակողմ բանակցություններում նշանակալի առաջընթացի մասին
ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը հայտարարել է ուկրաինական հակամարտության կարգավորման բանակցություններում նշանակալի առաջընթացի մասին:
Ժնևում բանակցությունների առաջին օրը տեղի ունեցած եռակողմ քննարկումների հետո նա գրառում է հրապարակել X-ում, նշելով, որ ԱՄՆ-ն «գործել է որպես միջնորդ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հետ եռակողմ բանակցություններում» և հաջողություններ ունի հակամարտող կողմերին մերձեցնելու գործում, ինչն էլ հանգեցրել է նշանակալի առաջընթացի: «Երկու կողմերն էլ համաձայնել են արդյունքների մասին հաղորդել իրենց ղեկավարներին և շարունակել աշխատել համաձայնության հասնելու ուղղությամբ», - գրել է Ուիթքոֆը:
Ռուսական բանակցային թիմի աղբյուրը ավելի վաղ ՏԱՍՍ-ին հայտնել էր, որ Ժնևում Ուկրաինայի շուրջ եռակողմ բանակցությունների մասնակիցները համաձայնել են շարունակել շփումները չորեքշաբթի օրը: Նրա խոսքով՝ բանակցությունների առաջին օրվա վեցժամյա հանդիպումը շատ լարված է եղել:
Փետրվարի 17-ին Ժնևում մեկնարկել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ԱՄՆ միջնորդությամբ անցկացվող բանակցությունների երրորդ փուլը։ Հանդիպումները, ինչպես Աբու Դաբիում կայացած նախորդ բանակցությունները, կտևեն երկու օր։